.:: Cestopis a fotografie z Trinidad & Tobago - Karibik ::.
Úvod | Informace | Obsah | Náš příběh... | Fotogalerie | Mapa | Náklady | Kontakty

 

Vážení návštěvníci,
zde naleznete základní informace a různá doporučení, tak jak jsme je mohli zaznamenat během našeho putování po ostrovech Trinidad a Tobago. Většinu nejdůležitějších informací a fotografie však naleznete uvnitř našeho příběhu z Trinidad a Tobago.

Nestačí Vám to? Dotazy, komentáře, připomínky ? Prosím, napište nám , rádi vám odpovíme a napíšeme více detailů. Děkujeme.

Několik našich základních informací pro cestu po ostrovech Trinidad a Tobago:

1. Ostrovy Trinidad a Tobago leží v Karibiku v souostroví zvané Malé Antily, nedaleko severního pobřeží Jižní Ameriky - Venezuely. Roku 1498 na své třetí cestě objevil a pojmenoval Trinidad (Boží trojice) Kryštof Kolumbus. V 16. století se staly ostrovy velkou základnou pirátů. V roce 1763 za sedmileté války Velká Británie získala od Francie Tobago a roku 1797 za Velké francouzské revoluce obsadila i Trinidad, který roku 1802 prohlásila kolonií. V letech 1888-1899 oba ostrovy spojila do korunní kolonie, která byla v letech 1958-1962 součástí Západoindické federace . V roce 1962 Trinidad a Tobago vyhlásily nezávislost v rámci Commonwealthu. Konstituční monarchii (v čele s britskou královnou) nahradila roku 1976 prezidentská republika, která však zůstala členem Commonwealthu. Od roku 1980 má Tobago vlastní sněmovnu, v roce 1987 získalo plnou vnitřní samosprávu. Ostrov Trinidad má celkovou rozlohu 4.828 km2 a žije tu přes 1,4 miliónu obyvatel, menší ostrov Tobago měří 300 km2 a má něco přes 55 tisíc obyvatel. Hlavním městem je Port of Spain na Trinidadu. Na ostrovech je oficiálním jazykem angličtina, používá se i hindi, kreolština, španělština a čínština.
Oba tyto karibské ostrovy jsou velmi rozdílné, ačkoliv tvoří jednu samostatnou republiku... Tobago je klidnější a menší karibský ostrov ležící 30 km severovýchodně od sesterského ostrova Trinidad. Jestliže jednou spatříte krásu tohoto ostrova, pochopíte, proč bylo Tobago ostrovem Robinsona Crusoa a proč naši evropští osadníci usilovali o jeho ovládnutí více než o kterýkoliv jiný karibský ostrov. Velmi přátelští a pohodový obyvatelé, dlouhé písečné pláže, palmy prohýbající se pod tíhou kokosových ořechů, nejstarší chráněný deštný les na západní polokouli, ptačí zpěv, korálové útesy a křišťálově čistá voda vám přichystají spoustu neopakovatelných zážitků, které si z tohoto malého ráje můžete odvézt.
Naopak větší ostrov Trinidad je hustě osídlený stále kvetoucí ostrov, proslavený asi hlavně nejdivočejším, nejhlučnějším a nejpopulárnějším karnevalem v Karibiku. Ostrov Trinidad byl kdysi součástí Jižní Ameriky a je to hodně znát nejen na složení místní fauny a flory. Pohoří ostrova je vlastně pokračováním And a na jihozápadním výběžku Trinidadu se nacházejí stejně bohatá ložiska ropy a plynu jako na severu Venezuely. Kriminalita dosahuje na Trinidadu malinko větší úrovně než v ČR, ale naproti tomu na Tobagu je zatím na výrazně nižší úrovni...

2. Letecky se do této oblasti dostanete bez problémů a také docela relativně levně. Běžné letenky z Prahy a jedním přestupem v Londýně, Vídni nebo Amsterodamu stojí okolo 21 tisíc Kč a díky různým daním a příplatků se dostávají na cenu až okolo 27 tisíc Kč v turistické třídě. Naproti tomu však existuje nabídka charterových letů z Německa a Londýna. My jsme využili asi tu nejlevnější a nejlepší variantu - odlet z Londýna s leteckou společností Excel Airways, která zajišťuje charterový let pro cestovní kancelář Goldencaribbean (www.goldencaribbean.com). Letenky je tedy možné zakoupit pouze prostřednictvím této cestovní kanceláře ( nové info: od 1.8.2006 lze letenky zakoupit také přímo u letecké společnosti na www.xl.com). Nejlepší cenu za letenku, kterou jsem viděl byla okolo 250 GB £ a průměrná se pohybuje 1,5 měsíce před odletem 350 GB£ včetně všech příplatků a daní (kromě odletové z T&T). Nejlevnější letenky jsou většinou na dobu pobytu 14 dnů. Pro let do Londýna jsme použili všem známou leteckou společnost Easy Jet. Bohužel díky momentálně nenavazujícímu spojení je však nutné počítat s přenocováním na letišti London Gatwick nebo v nějakém blízkém hotelu. My jsme zvolili přenocování komfortnější v hotelu Hilton na Jižním terminálu. Letenka pro jednu osobu nás stála 20 tisíc Kč včetně daní, příplatků a přespání v Hiltonu.

3. Pro vstup na Trinidad a Tobago již není od 13.ledna 2006 potřeba vízum (ani pro občany Slovenské Republiky, kteří tuto možnost měli již o několik měsíců dříve), pokud doba návštěvy nepřesáhne 30 dní. Nutné je však předložit zpáteční letenku nebo lístek na loď. Maximální doba pobytu na ostrovech se uděluje přesně na den odjezdu. Nejvhodnější doba k návštěvě je od poloviny ledna do konce května, kdy je největší období sucha. Oba ostrovy naštěstí leží mimo pás obvyklých hurikánů a proto je možná návštěva skoro po celý rok . Je však potřeba počítat s větším počtem srážek a omezenýma službami. Nejvíce turistů na ostrovy přijíždí a také nejdražším obdobím se tady stává, kdy ceny stoupnou o stovky procent, během karnevalu na Trinidadu. Ceny letenek jsou v tomto období také extrémně předražené a často několik měsíců dopředu vyprodané. Doporučené očkování je žloutenka A+B, břišní tyfus, kombinovaná meningitida. Pokud přijíždíte z Venezuely, bude po Vás požadováno očkování proto žluté zimnici . Antimalarika v době naší návštěvy nebyla požadována. Nezapomeňte na kvalitní pojištění léčebných výloh, protože státní zdravotnictví je na slabé úrovni.

4. Přivezte si s sebou na cestu po ostrovech Trinidad a Tobago pouze americké dolary nebo euro, protože s jinými měnami zde nepochodíte. Banky mají převážně kursovní lístek jen k americkému dolaru, který je již několik let stejný a to 1US$= 5,90 - 6,30 TT$. S americkými dolary se navíc dá běžně platit a je potřeba se ujistit, zda je cena v TT$ nebo v US$. Nezapomeňte si přivést embosovanou platební kartu (Visa nebo Mastercard) nejen pro případ možnosti zapůjčení auta.
Ostrovy Trinidad a Tobago jsou poměrně bohatou zemí a je to bohužel všude znát. Přesto Trinidad a Tobago patří v porovnání s ostatními ostrovy v Karibiku k těm nejlevnějším ostrovům. Počítejte minimálně s denními náklady okolo 33 US$ na den za 1 osobu (snídaně, hodně pití, večeře - občas z nakoupených potravin, lepší ubytování, přeprava veřejnou dopravou na dlouhé vzdálenosti, občas návštěva rezervace). Optimální je počítat dopředu se 42 US$ za 1 osobu, kdy se nebudete muset skoro omezovat a můžete si půjčit i menší auto na 1 týden. Pokud si však bude chtít užít dostatek výletů a poznat opravdu krásnou přírodu nejen plnou ptáků, připravte se, že náklady půjdou hodně, hodně rychle nahoru. Náklady se výrazně sníží, pokud budou společně cestovat 4 osoby.
Nejdražší položkou denního rozpočtu jsou náklady za ubytování, které zde na ostrovech Trinidad a Tobago běžně stojí okolo 30-50 US$ za 2 lůžkový pokoj nebo apartmán s kuchyňkou. Ceny jídla v restauracích jsou v průměru o 75% vyšší než při stravování u pouličních stánků a odnesení jídla s sebou. Očekávejte okolo 8-12US$ za 1 večeři v obyčejné restauraci nebo okolo 5 US$ pro 2 osoby, pokud si uvaříte z nakoupených potravin. Velmi levnou alternativou jsou čínské restaurace, kde se dobře nají jedna osoba již za 4US$. To se, ale nedá jíst pořád a také v některých oblastech nejsou. Autobusová doprava nebo pomocí minibusy je relativně levná. Připravte se, že bude jedna osoba platit okolo 1 US$ za 30km jízdy. V mnoha oblastech však jistě budete nuceni používat neoficiální taxi (sdílená), kde budete platit přibližně o 20% více než za stejnou cestu autobusem. Pozor neplést si to s normálním taxi, které jsou velmi předražené. Vstupné do rezervací se průměrně pohybuje okolo 10 - 15 US$ nebo hodně často zdarma. Organizované jednodenní výlety pro jednu osobu za poznáváním přírody (10-150 US$), pozorování ptáků s průvodcem (20-80 US$) nebo potápěním (např. 6 ponorů stojí okolo 120 US$) jsou dosti drahé. Půjčení malého auta na jeden den vyjde zhruba na 35-60 US$ a je nutná záloha pomocí embosované platební karty.


5. Proč vlastně přicestovat na ostrovy Tririnidad a Tobago a pořádně je poznat ? Asi většina turistů přijíždí na Tobago jen si odpočinout na plážích a k tomu podniknout několik málo výletů na moře a do nějakých rezervací pozorovat ptáky. I to je možnost... Přitom Trinidad a Tobago mají možnost toho nabídnout opravdu hodně i pro více aktivní cestovatele. Od divokých adrenalinových sportů, pozorování života v překrásné přírodě, potápění, historie, koupání pod vodopády v džunglích až po lenošení na plážích… Trinidad také patří mezi země s největším počtem ptáků a motýlů na kilometr čtvereční.
Jaká místa nevynechat ? Na Tobagu: Pigeon Point a okolí, Little Tobago a okolí Speyside , Tobago Forest Reserve, Castara a okolí, Parlatuvier Bay, Englishman´s Bay, okolí Argyle Waterfalls, okolí Hilsborough Dam (nutné povolení) a jistě další… Na Trinidadu: Celé severní pobřeží je moc pěkné, ale asi nejlepší je to v málo navštěvované oblasti mezi Blanchisseuse a Grande Riviere, pohoří v okolí ASA Wright Nature Center a dále určitě Trinity Hills Wildlife Sanctury a Nariva Swamp NP (nutná povolení, Nariva Swamp NP je domovem Kapustňáků), Matura National Park, okolí Icacos, Caromi Swamp National Park, Caroni Arena Dam, Oropuche Lagoon, Monserrat Hills v okolí Navet Dam a jistě další. O víkendech v některých oblastech hlavně Trinidadu určitě počítejte s větším počtem místních obyvatel a to nejen na plážích, ale i v rezervacích. Těch míst na Trinidadu a Tobagu je opravdu velmi mnoho a nedají se tady všechny vypsat a také všechna za 3 týdny pořádně poznat.
Osobně doporučujeme se podívat na velmi kvalitní stránky o Tobagu http://www.mytobago.info/ (v angličtině) plné aktuálních informací o dopravě, ubytování až po místa poznání s možností zapojení se do komunikace s ostatními cestovateli. Škoda, že jsme stránky objevili až po návratu a také, že nejsou nějaké podobné pro Trinidad, který není hlavní destinací turistů. Případně průvodce Roughguides na http://travel.roughguides.com/ (v angličtině) nebo oficiální stránky pro rozvoj turismu (v angličtině) http://www.visittnt.com/ Vás mohou nasměrovat na cíle poznání na těchto ostrovech. Na Trinidadu se určitě vyplatí zapůjčit si auto (okolo 50US$/1den.), ať neztrácíte většinu času čekáním na odvoz do nějaké destinace. Pokud budou cestovat 4 osoby, tak už je i úspora nejen časová, ale i finanční. Další důvod může být, že běžná doprava za pomoci autobusů nebo minibusů je do některých míst velmi problematická nebo neexistuje vůbec. Přesto doprava po Trinidadu formou minibusů je velmi rozšířená, frekventovaná a není vůbec zavrhovaná. Oproti tomu na Tobagu veřejná doprava není tak frekventovaná. Proč asi? Je tam o 1,3mil. obyvatel méně :o)

6. Pokud si chcete přivést co nejvíce krásných fotek ptáků, zvířat a rostlin, tak s sebou přivezte fotoaparát s dobrým objektivem (dlouhé sklo) a stativ. Pokud budete hodně trpěliví, tak se vám může podařit ulovit opravdu pěkné snímky místní fauny a flory. Pro focení kvalitních "kýčovitých" katalogových fotek pláží s palmami a mořem si nezapomeňte přibalit polarizační filtr, který je pro tuto oblast nutností. Samozřejmě se s drahou fotovýbavou nikde moc nepředvádím (hlavně na Trinidadu), jinak mohu o ni někde lehce přijít. Obecně lze říci, že obyvatelé, ačkoliv s nimi navážete nejdříve kontakt se neradi nechávají fotit :o(

7. Nezapomeňte si vzít s sebou pevné a pohodlné sandály, protože zjistíte, že jsou tím nejlepším pro chůzi v této zemi a to nejen po plážích, městech, ale i v rezervacích. Co dalšího si určitě nezapomenout vzít s sebou? Tak je to asi určitě silný repelent (OFF-MAX, AUTAN LOTION), dále je to určitě krém na opalování s velkým faktorem (osobně doporučujeme DAYLONG č. 16 a 25 na obličej, který se nanáší pouze 1-2x za den a je voděodolný, protože funguje na jiném principu než ostatní krémy - k dostání v lékárnách). Pokud neradi spíte pod jedním prostěradlem nezapomeňte si další přibalit . Obecně záleží zda budete trávit většinu času u moře nebo v rezervacích a podle toho je potřeba se přizpůsobit. Pro cenově (teď 15,50Kč, v březnu to bylo 9,50Kč) přijatelný SMS kontakt s domovem si můžete přibalit svůj mobilní telefon s tarifem od T-Mobile, který zatím jako jediný z mobilních operátorů v ČR nabízí roaming s ostrovy. Co nebrat s sebou? Hlavně nic zbytečného…Pokud neplánujete např. spaní pod širákem v rezervacích (nedoporučuje se), tak si nemusíte brát ani lehký spacák a vařič. Člověk, ale nikdy neví, kde večer skončí… Např. při přenocování oblasti nejvyšší hory Trinidadu se může určitě hodit. Nezapomínejte, že průměrná denní teplota od poloviny ledna do konce května je přes 28 stupňů (v noci 18 stupňů) a podle toho také budete nosit oblečeni... A ještě jednu věc nezapomeňte: je to redukce na zásuvky, které jsou stejné jako v USA.

8. Berte všechny věci takové jaké jsou a nic si dopředu moc neplánujte a nepředstavujte... Ono to nakonec všechno dopadne úplně jinak... Pozorně se dívejte kolem sebe, pozorně poznávejte kulturu lidí na ostrovech, užívejte si pohody a dejte si dostatek času na pozorování přírody kolem sebe nejen na pevnině, ale i pod vodou… Uvidíte věci, které běžní turisté s cestovními kancelářemi nikdy neuvidí ani nezažijí.

Nejvíce detailních informací a fotografie naleznete uvnitř našeho příběhu z ostrovů Trinidad a Tobago nebo případně poskytneme na vyžádání...


  Zpět na titulní stranu cestopisu o Trinidad a Tobago Zpět na titulní stranuZpět na titulní stranu cestopisu o Trinidad a Tobago  
.:: © 2006 Martina Závorková & Pavel Světlík ::.